Rolety zewnętrzne czy żaluzje? – przed takim dylematem stoi większość inwestorów, którzy właśnie wprowadzają się do świeżo wybudowanego lub odremontowanego budynku. Rozterka bierze się z tego, że do końca nie wiadomo, który produkt lepiej spełni swoją funkcję. Przyjrzyjmy się zatem obydwu produktom.

Rolety zewnętrzne

Wszyscy znamy rolety wieszane na oknach wewnątrz pomieszczeń – materiał, z którego są wykonane powinien być odporny na różne czynniki; tkanina wykorzystana do produkcji rolet może być jednobarwna lub wzorzysta, a jej mechanizm jest niezwykle prosty w obsłudze. Jednak rolety zewnętrzne to nieco inny rodzaj produktu, różniący się przede wszystkim zastosowanym materiałem, a to wpływa na znaczną różnicę w cenie.
Rolety zewnętrzne produkuje się z tworzywa odpornego na niekorzystne czynniki atmosferyczne, do których zaliczymy opady, wilgoć, silny wiatr oraz słońce. Dodatkowym atutem tych produktów jest fakt, że w pewnym stopniu zabezpieczają wnętrze przed kradzieżą – roleta jest pierwszą, dość skuteczną barierą dla nieproszonych gości.
Kolejną zaletą rolet jest możliwość zatrzymania ciepła uciekającego z wnętrza budynku – takie zjawisko zaobserwujemy zimą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz budynku jest znacznie niższa niż w jego wnętrzu.
Odwrotna sytuacja ma się latem – opuszczone rolety skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się, a to z kolei podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach.
Niektóre modele rolet mogą mieć wbudowane moskitiery, które chronią przed wlatywaniem do mieszkania owadów czy drobnych części roślin niesionych z wiatrem, a jednocześnie zapewniają pełną wentylację pomieszczeń.
Jedną z równie ważnych zalet jest dobra izolacja akustyczna – przy opuszczonych roletach, prowadzone w domu rozmowy nie są słyszane na zewnątrz, co ułatwia zachowanie prywatności.

Żaluzje zewnętrzne

Nieco innym produktem, ale również dobrze odgrywającym swoją rolę są żaluzje fasadowe, montowane na zewnątrz otworów okiennych i drzwiowych.

Żaluzje zewnętrzne

Nowoczesne budownictwo, w którym stosowane są duże przeszklenia, umiejscowione na ścianie od strony południowej, w momencie silnego nasłonecznienia wymagają specjalnej przesłony – w tym celu montowanie żaluzji zewnętrznych wydaje się najbardziej skutecznym i efektywnym przedsięwzięciem, szczególnie w domach energooszczędnych.
Żaluzje fasadowe tworzone są z bardzo lekkiego aluminium, które nie tylko świetnie chroni okna, ale również stanowi czynnik dekoracyjny.
Jest to produkt zapewniający optymalną ochronę termiczną wnętrza budynku podczas upałów, a jednocześnie wspomagający pracę zamontowanej w pomieszczeniu klimatyzacji.
Żaluzje zewnętrzne doskonale chronią wnętrza przed zbytnim blaskiem z zewnątrz – kąt ustawienia lameli może być dobrany indywidualnie, a obsługa mechanizmu ich otwierania i zamykania odbywa się ręcznie lub elektrycznie.

To, czy wybierzemy żaluzje, czy rolety zewnętrzne zależy od własnej wizji i koncepcji. Warto jednak zauważyć, że zakup i montaż żaluzji w praktyce wychodzi nieco taniej niż instalacja rolet zewnętrznych, ale należy z całą mocą podkreślić, że obydwa produkty doskonale spełniają swoje funkcje.