Przeprowadzanie pomiarów przy zastosowaniu specjalnej termowizyjnej kamery to od lat skuteczny sposób na badania termowizyjne budynków. Takie pomiary stosowane są od lat w wielu aspektach życia. Przeznaczone są głównie do rzetelnej oraz bezdotykowej analizy urządzeń pod względem technicznym.

Na czym polegają pomiary termowizyjne?

Identyfikacja cieplna pozwala bardzo łatwo oraz szybko wykryć pojawiające się błędy oraz niedogodności. Zadaniem okresowych pomiarów jest potwierdzenie odpowiedniego działania oraz zagwarantowania bezpieczeństwa użytkowania urządzenia bądź instalacji w budynku. Kamery termowizyjne działają na zasadzie promieniowania podczerwonego, które jest wykorzystywane w przypadku wielu badań. System wykorzystuje w takim przypadku promieniowanie cieplne fizycznych ciał, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. Jego specyfikacja oraz wykorzystanie sprawia, że można szczegółowo opracować techniki, które umożliwiają dokładny pomiar poprzez rejestrację fal. Możliwe jest też ich zobrazowanie na mapie temperatur. Weryfikacja obrazu nie należy do łatwych zadań. Bardzo dużo zależne jest od wiedzy oraz doświadczenia użytkownika, a ponadto od sprzętu, jaki jest stosowany. W przypadku badania termowizyjnego bardzo istotne jest odpowiednie ustawienie współczynnika emisyjności oraz zdefiniowanie jego właściwości. Współczynnik ten to zdolność materiałów do oddawania promieniowania podczerwonego do otoczenia. Bardzo ważne jest to, żeby dostosować do indywidualnie do konkretnie badanej instalacji.

Termowizja budynków – co warto wiedzieć?

Termowizja budynków to wyjątkowy typ audytu ocieplenia budynku, jego stanu technicznego, a ponadto ogólnej ciepłoty pomieszczeń mieszkalnych. Taki rodzaj badania można wykonać jako odbiór techniczny po zakończeniu budowy konkretnego budynku bądź mając zamiar ocieplania domu, przed zamówieniem specjalistycznego ocieplenia. Okazuje się, że badanie termowizyjne nieruchomości pozwala sprawdzić, czy pojawiają się nieprawidłowości i z jakiego powodu zimno wlatuje do domu bądź biura. Jeżeli wykryje się wady złego projektu bądź niewłaściwe wykonanie izolacji cieplnej, można wtedy naprawić taki stan rzeczy. Dzięki badaniu termowizyjnym możliwe jest ocieplenie budynku. W ten sposób przedłuży się jego żywotność oraz przyczyni się do podniesienia komfortu mieszkania, co powinno być przecież priorytetem. Pomiary termowizyjne w wielu przypadkach pomagają odkryć wszelkie nieprawidłowości w konstrukcji domu. Mowa tutaj między innymi o zatorach w rurach.