04

cze 2022

Elewacja budynku

Idąc chodnikiem obok odnowionych, zabytkowych budowli z przyjemnością przyglądamy się ich estetycznej powierzchni ścian, oknom, drzwiom i innym elementom fasady – zadbana elewacja to wizytówka każdej budowli i swego rodzaju element dekoracyjny otoczenia.

Elewacja domu

Elewacją nazywamy wykończoną powierzchnię ścian zewnętrznych budynku. Dobrze wykonana elewacja nie tylko przyciąga uwagę przebywających we wnętrzu gości, ale również przechodniów, znajdujących się w pobliżu świeżo odnowionego budynku. Wygląd elewacji bowiem wydatnie wpływa na estetykę całego otoczenia.

Rodzaje elewacji

Elewacja może być wykonana z różnych materiałów, pod warunkiem że dostępny produkt jest odporny na czynniki zewnętrzne, nadaje się do zastosowania na ścianach zewnętrznych oraz dobrze wpasuje się w środowisko.
Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na elewację z pewnością można zaliczyć:

 • tynki,
 • klinkier,
 • kompozyt,
 • drewno.

Najczęściej widujemy elewacje wykończone tynkiem, który nie tylko stanowi dobrą ochronę termiczną, ale również estetycznie wygląda. Tynki nowoczesne charakteryzują się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i urazy mechaniczne czym stanowią czynnik decydujący o ich zastosowaniu.
Tynki można podzielić na:

 • silikonowe – trwałe, nie wymagają nadmiernych zabiegów konserwacyjnych, są paroprzepuszczalne i odporne na wiele czynników,
 • akrylowe – elastyczne i odporne na urazy mechaniczne, doskonałe do stosowania na ocieplenie styropianowe,
 • sylikatowe i silikonowo-silikatowe – wyjątkowo odporne na wilgoć i pleśń, niewrażliwe na zmianę temperatury powietrza,
 • mozaikowe – doskonałe na obrzeża okien i drzwi, odporne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Elewacje klinkierowe

To bardzo trwałe wykończenie ścian jest odporne na wilgoć i inne zjawiska atmosferyczne, dostępne w wielu kolorach i formach, świetnie się prezentuje na ścianach budynku i łatwo go dopasować do stylu obiektu.
Płytką klinkierową można pokryć zarówno cały obiekt, jak i tylko wybrane fragmenty. Dość istotnym minusem jest cena – położenie elewacji z klinkieru jest dość kosztowne.

Elewacja kompozytowa

Rodzaj elewacji zależny jest od decyzji inwestora czy właściciela budynku, lecz należy pamiętać, by materiały z których elewacja będzie wykonana były trwałe i odporne na wiele czynników, takich jak śnieg, deszcz, unosząca się w powietrzu wilgoć czy promieniowanie słoneczne, a także gwałtowne zmiany temperatur powietrza. Z tych powodów, warto zastanowić się nad panelami kompozytowymi, których zalety przewyższają mankamenty.

Panele kompozytowe wykonane z PCV są nie tylko odporne na wiele czynników atmosferycznych oraz urazów mechanicznych, ale również bardzo estetyczne. Doskonale imitują deski drewniane, a możliwość dobrania koloru paneli kompozytowych do otoczenia sprawia, że znakomicie wpasują się w środowisko.
Jedyną, dość istotna wadą jest to, że z czasem kolor desek kompozytowych blaknie i płowieje na co nie mamy wpływu.
Drugim mankamentem jest osadzanie się zanieczyszczenia, które jednak można usunąć myjką ciśnieniową.

Drewno na elewację

Naturalna, drewniana elewacja wyjątkowo dobrze komponuje się z otaczającym dom terenem. Tego typu wykończenie domu nawiązuje do naturalnego środowiska, ekologii i zdrowego trybu życia. Jednak by deski przetrwały długo w niezmienionym stanie, należy je wcześniej zaimpregnować i zakonserwować. Na elewację mogą posłużyć takie gatunki drzew, jak:

 • modrzew,
 • cedr,
 • dąb,
 • sosna,
 • świerk,
  lub drewno egzotyczne.

Utrzymanie czystości elewacji

To, jaki materiał zostanie zastosowany na elewację domu jest wyborem właściciela lub architekta. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj elewacji wymaga utrzymania jej w czystości, co sprawi, że zastosowany materiał pozostanie w stanie niezmienionym przez bardzo długi czas. Do środków czyszczących można zaliczyć: wodę, mydło, środki chemiczne, myjkę niskociśnieniową, piaskarkę oraz inne przybory i urządzenia. Czyszczenie elewacji warto zlecić profesjonalnej firmie. Będziemy mieć pewność, że usługa czyszczenia elewacji zostanie wykonana prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną.