Lato z roku na rok wydaje się w Polsce coraz bardziej upalne. Żar lejący się z nieba powoduje wzrost zainteresowania domowymi klimatyzacjami. Klimatyzator nie musi być wcale rozwiązaniem jedynie w okresie wiosny i lata. Dobrze dobrana jednostka doskonale sprawdzi się również zimą. Jakie urządzenia istnieją na rynku? Jest ich sporo.

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna klimatyzacji

Klimatyzacja domowa składa się z minimum dwóch elementów. Do funkcjonowania urządzeń tego typu potrzebna jest jednostka zewnętrzna, czyli tak zwany agregat chłodniczy. To w nim dochodzi do wymiany cieplnej ochładzanego powietrza. Agregat montowany jest zwykle na ścianie lub dachu domu, a od jego mocy i budowy zależy, ile urządzeń wewnętrznych można zamontować.

Jednostka montowana w budynku to to, co najczęściej rozumie się pod pojęciem klimatyzacji – czyli zazwyczaj podłużny element zawieszany w pokoju pod sufitem. To właśnie to urządzenie odpowiada za przyjmowanie poleceń mieszkańców oraz nawiewanie ochłodzonym powietrzem. Tradycyjny klimatyzator ścienny jest najbardziej popularny, ale to nie jedyne z dostępnych rozwiązań.

Rodzaje klimatyzacji domowej

Najczęstszym wyborem klientów jest klimatyzacja typu split. Oznacza to, że jest jeden agregat i jeden klimatyzator zainstalowany w pomieszczeniu. Urządzenia o nazwie multi split dają możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Takie rozwiązanie pozwala na klimatyzowanie wielu pomieszczeń, a każde z nich może być ustawione w odrębny sposób.

Istnieje wiele rodzajów urządzeń montowanych wewnątrz lokalu. Zwykle instaluje się klimatyzatory ścienne lub podsufitowe. Innym rozwiązaniem jest klimatyzacja przypodłogowa i można ją zakładać zarówno tak, jak wskazuje nazwa, ale także pod sufitem. Taki typ jest dużo bardziej kompaktowy, a jednocześnie bardzo wygodny podczas prowadzenia prac konserwacyjnych.

Kolejnym rodzajem jest klimatyzacja domowa wykorzystująca urządzenia kasetonowe. Takie rozwiązanie montowane jest w suficie i praktycznie od niego nie odstaje – w odróżnieniu od urządzeń ściennych, które od razu rzucają się w oczy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że montaż takich klimatyzatorów najlepiej przeprowadzić podczas powstawania budynku.

Ciekawym i niewidocznym typem klimatyzacji jest także klimatyzacja kanałowa. Tu również najlepiej montaż przeprowadzać podczas prowadzenia prac budowlanych i tworzenia budynków lub przy zakładaniu podwieszanych sufitów. Takie rozwiązanie instalowane jest w systemie wentylacji i powoduje, że chłodne powietrze może być z nich wywiewane.

Nie tylko na zimę

Wiele klimatyzatorów – poza oczywistą funkcją chłodzenia – posiada także możliwość grzania. Takie rozwiązanie daje możliwość ogrzania wnętrza domu dużo szybciej, niż zrobiłyby to tradycyjne kaloryfery. Urządzenia wyposażone w taką opcję posiadają przy wylocie powietrza grzałki. Poza tym dodatkowym elementem wygląd zewnętrzny pozostaje bez zmian. Funkcja ta jest spotykana zazwyczaj w jednostkach wyższej klasy, warto więc zastanowić się, czy wybierać budżetowy model klimatyzacji.