Klasyczny ogród to świetne miejsce na spędzanie czasu kiedy pogoda jest piękna. Czasem jednak chcemy również cieszyć się urokami zimy, a sprzyja temu zbudowanie tarasu całorocznego. To miejsce, które szczególnie urokliwe może być jesienią i zimą. Zapraszamy więc do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak zrobić praktyczną zabudowę.

Dlaczego warto zdecydować się na zabudowany taras?

Jeżeli masz taras przed domem, z pewnością zauważasz, że nadmiar deszczu czy śniegu skutecznie wyklucza korzystanie z niego, ponadto trzeba się zajmować regularną konserwacją, aby to miejsce nie niszczało pod wpływem czynników atmosferycznych. Alternatywą staje się więc zabudowany ogród zimowy. Najczęściej wykorzystuje się zabudowę szklaną, czyli duże okna, które pozwalają stworzyć niezwykle transparentną przestrzeń. Czujemy się jak na dworze, ale jesteśmy wewnątrz. To świetne miejsce do przechowywania kwiatów, które potrzebują ochrony przed minusową temperaturą.

Dobrze jest zdecydować się również na ogrzewanie tego miejsca z możliwością regulowania temperatury. Dzięki temu podczas mrozu rośliny nadal pozostaną w dobrej kondycji, a wiosną będziemy mogli wystawić je na zewnątrz. Szczególnie dotyczy to takich kwiatów, jak pelargonie, petunie czy surfinie i wielu innych, które nie przetrwają mrozów na zewnątrz.

Zabudowa ogrodu zimowego

Całoroczny ogród zimowy to przestrzeń sprzyjająca wypoczynkowi. Warto powiedzieć, że duża ilość okien utworzy naturalny bufor ciepła. Dlatego przekonasz się, że na takim zabudowanym tarasie jest znacznie cieplej w ciągu dnia w wyniku tego, że nagrzewają się szyby od słońca. Część osób decyduje się tylko na szklane ściany, inni wybierają również przezroczysty dach. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego dobrze będzie przemyśleć, co najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji.
Czasami wykonanie tarasu nie jest proste. Nie zawsze potencjał nieruchomości na to pozwala, ale w wielu domach zabudowa tarasu jest jak najbardziej możliwa. Zdarza się, że potrzeba po prostu więcej czasu lub środków na to, aby uzyskać pożądany efekt. Oczywiście warto powierzyć to specjaliście. Kiedyś takie przeszklone miejsca nazywano oranżerią. Dostępne dzisiaj rozwiązania pozwalają stworzyć przestrzeń nowoczesną i w pełni dopasowaną do potrzeb domowników. Możesz więc przekonać się, że całość będzie wyglądała imponująco – zwłaszcza jeżeli pomyślisz o każdym detalu i zaprojektujesz całość tak, by była atrakcyjna pod względem estetycznym i funkcjonalnym.