29
maj 2022
Remont dachu – kiedy i jak wykonać remont dachu
Niestety nawet najlepsze pokrycie dachowe z biegiem czasu wymagać będzie remontu. Poszczególne konstrukcje dachu narażone są nie tylko na starzenie się materiału, ale przede wszystkim na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak powinna przebiegać kompleksowa naprawa dachu.
Remont dachu – o czym należy pamiętać?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby systematycznie przeprowadzać przeglądy i naprawy konserwacyjne. Jest to najprostszy i najtańszy sposób na przedłużenie żywotności pokrycia dachowego. Jeżeli pojawi się przeciekanie albo uginanie połaci to wówczas mamy wyraźny sygnał, że niezbędny jest remont dachu. Identycznie wygląda sytuacja przy poważniejszych uszkodzeniach mechanicznych więźby dachowej, czy też gdy pokrycie dachowe zaatakowane zostanie przez owady i grzyby. Remont dachu bardzo często jest niezbędny również wtedy, gdy planujemy zmianę elewacji albo gdy po prostu chcemy zaadaptować poddasze na pomieszczenie mieszkalne.
Jak przygotować się do remontu dachu?
W pierwszej kolejności należy oczywiście dokonać właściwego przeglądu. W dużej mierze to właśnie w ten sposób będzie można odpowiednio przygotować się do poszczególnych prac. Ważne jest również to, aby wyposażyć się w odpowiednią plandekę, dzięki której będzie można pokryć całą drewnianą więźbę dachową. Solidna i wytrzymała plandeka jest najlepszym zabezpieczeniem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobry specjalista, który dokonuje przeglądu dachu powinien pomóc nam również w zakupie wymaganych materiałów. W wielu sytuacjach niezbędna jest oczywiście wymiana materiałów izolacyjnych. W żadnym wypadku nie można zapominać także o systemie rynnowym. Wydatki wzrosną również wtedy, gdy przy remoncie dachu zamierzamy wykonać także profesjonalne docieplenie poddasza. Ważne jest także to, aby odpowiednio przygotować budynek pod względem bezpieczeństwa. Zadbać należy nie tylko o bezpieczeństwo domowników i pracowników, ale również o bezpieczeństwo osób, które poruszają się w okolicy budynku.
Jak przebiega pełna wymiana pokrycia dachowego?
Przy pełnej wymianie pokrycia dachowego w pierwszej kolejności należy oczywiście zdemontować stare pokrycie. Demontaż starych dachówek i arkuszy blach co prawda nie jest trudnym zadaniem, ale pamiętać należy o tym, że jest to pracochłonna praca. Aby zdemontować stare pokrycie dachowe najpierw należy usunąć wszystkie łączniki, gwoździe i wkręty. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest oczywiście nałożenie nowego pokrycia. Remont i naprawa dachu wymaga nie tylko stosownych umiejętności, ale również dobrych warunków pogodowych. Między innymi dlatego też warto poświęcić nieco czasu, aby dobrze zaplanować poszczególne prace. Doświadczonej ekipie montaż nowego pokrycia może zająć nawet kilka dni. Czasochłonność prac zależy przede wszystkim od nośności poszczególnych elementów konstrukcyjnych (łat i kontrłat). Tylko doświadczony dekarz jest w stanie ocenić, czy będą one w stanie udźwignąć ciężar nowego pokrycia. Jeżeli nowe pokrycie dachowe jest za ciężkie to niezbędne jest wówczas wcześniejsze wyremontowanie więźby lub jej całkowita wymiana. Największym atutem nowej więźby dachowej jest to, że dzięki niej zdecydowanie łatwiej jest ułożyć nowe pokrycie.