Rynek nieruchomości w Warszawie podlega nieustannym zmianom. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z prognozami na rok 2022.

Nieruchomości w Warszawie

Spadający popyt

Nadchodzący rok 2022, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, powinien przynieść dalsze hamowanie cen mieszkań i działek, które rosły od wielu miesięcy. Wzrost cen hamowany jest głównie spadającym popytem, co może mieć wiele bezpośrednich przyczyn. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim wzrosty stóp procentowych, co wiąże się ze spadkiem zdolności kredytowej osób planujących zakup mieszkania lub domu. Jednak warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, iż zmiany na rynku nieruchomości nie są gwałtowne, dlatego ceny mieszkań i działek w Warszawie nie od razu zaczną spadać.

Aspekt psychologiczny

Popyt na mieszkania oraz domy zacznie również spadać ze względu na aspekty psychologiczne. Z uwagi na aktualnie panującą sytuację coraz mniej osób decyduje się na taki sposób finansowania zakupu nieruchomości jak kredyt hipoteczny. Oprócz rosnących stóp procentowych na rynek nieruchomości w Warszawie oddziaływać będzie również pandemia i jej efekty, a także kolejne możliwe lockdowny. Duże znaczenie w tym przypadku ma także wzrost cen materiałów budowlanych oraz rosnące koszty budowy.

Planujesz zakup nieruchomości? Potrzebujesz dodatkowego finansowania? Przeczytaj, jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny.

Zmiany w prawie

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na rynek nieruchomości w Warszawie w 2022 roku, są ewentualne zmiany w prawie, które mają dopiero nadejść. Wśród nich wymienia się możliwość wprowadzenia podatku od mieszkań, które są kupowane na cele inwestycyjne. Oprócz tego rząd planuje wdrożenie programu gwarancji wkładu własnego, który będzie obejmował pewne limity cenowe w przypadku kupowanych nieruchomości.

Sytuacja gospodarcza

Na sytuację na rynku nieruchomości może mieć także dość duży wpływ szeroko rozumiana sytuacja gospodarcza, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i globalnym. Spadek cen mieszkań może być na przykład w pośredni sposób związany ze spadkiem wzrostu gospodarczego kraju, a także podwyższeniem stóp procentowych powyżej pięciu procent. Taka sytuacja sprawi, że jeszcze mniej osób zdecyduje się w 2022 roku na zaciągnięcie kredytu hipotecznego oraz zakup mieszkania.

Wzrost kosztów

Podczas analizowania sytuacji związanej z rynkiem nieruchomości dość duże znaczenie mają także wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych. Oprócz tego wciąż rosną ceny gruntów, co może wiązać się w bezpośredni sposób z coraz mniejszą ich dostępnością. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż pomimo ciągłego wzrostu kosztów ruch na budowach domów się nie zmniejsza. Wciąż wiele osób marzy o budowie własnego domu jednorodzinnego lub zakupie mieszkania.